Post on 29-May-2017
transcript
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
„CĂLĂTORIE DE POVESTE!”
DATA: 10.05.2011
GRĂDINIŢA: Program Normal Osoi, Comarna
PROPUNĂTOR: Corciovă Lidia-Anişoara
NIVELUL: II (5-7 ani)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „CE ŞI CUM VREAU SĂ FIU?”
SUBTEMA: „Dacă aş fi fost… (erou de poveste)”
TEMA ZILEI ŞI A ACTIVITĂŢII: „Călătorie de poveste!”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
ADP – activităţi de dezvoltare personală:
Întâlnirea de dimineaţă
Rutine: „Mă pregătesc pentru activitate”
„Servirea gustării”
Tranziţii: „Dacă vesel se trăieşte” – joc cu text şi cânt
„Coroana” – joc cu text şi cânt
„O lume a basmelor” – cântec
„Tot ce e pe lume” - cântec
ALA1 – activităţi pe centre de interes:
Artă: - „Tăviţa cu plăcinte”; „Hrană pentru copiii Sfintei Duminici”
(modelaj)
- „Podoabe pentru fata babei”; „Şiragul căţeluşei” (înşirare)
Construcţii: - „Casa Sfintei Duminici”; „Casa fetei moşului”; „Cuptorul”;
„Fântâna”
Biblioteca: Reconstituire de imagini din povestea Fata babei şi fata
moşneagului (puzzle)
ADE – activităţi pe domenii experienţiale:
DLC (educarea limbajului): repovestire Fata babei şi fata moşneagului, scrisă
de Ion Creangă
DOS (activitate practică): asamblare „Harta poveştii Fata babei şi fata
moşneagului”
ALA2 – jocuri şi activităţi recreative:
„Fata babei şi fata moşneagului” – dramatizare
„Hai la hora mare!” - euritmie
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare şi sistematizare de cunoştinţe, priceperi şi
deprinderi
SCOPUL ACTIVITĂŢII: dezvoltarea capacităţii de exprimare orală clară, corectă şi
expresivă, de înţelegere şi utilizare corectă a semnificaţiilor structurilor verbale;
educarea copiilor în spiritul promovării unor trăsături pozitive de caracter;
consolidarea deprinderilor şi abilităţilor practice în vederea executării unor lucrări cu
materiale cunoscute de copii;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ADP: O1 - să utilizeze formula de salut adecvată momentului zilei;
O2 - să sesizeze absenţa sau prezenţa unui coleg;
O3 - să descrie caracteristicile vremii;
O4 - să marcheze, prin simboluri adecvate, elementele din calendarul naturii;
O5 – să coopereze pe parcursul întregii activităţi;
O6 - să interpreteze cântece cunoscute;
ALA1: Artă
O1 – să realizeze, prin modelaj şi înşirare, elemente inspirate din poveste;
Construcţii
O1 – să realizeze diverse forme şi efecte prin îmbinarea pieselor LEGO;
O2 – să găsească utilitatea potrivită construcţiei realizate;
Biblioteca
O1– să descrie imaginea din poveste;
O2 – să reconstituie imagini din piese de puzzle;
ADE: DLC şi DOS (educarea limbajului şi activitate practică):
O1 – să precizeze ordinea corectă a desfăşurării evenimentelor din povestea „Fata
babei şi fata moşneagului”;
O2 – să redea, cu ajutorul imaginilor, conţinutul poveştii;
O3 – să descrie aspectele caracteristice ale personajelor întâlnite în poveste;
O4 – să răspundă în propoziţii clare şi corecte la întrebările adresate de către
educatoare;
2
O5 – să conştientizeze efectele (pozitive sau negative) pe care le au acţiunile unor
personaje din poveste;
O6 – să exemplifice, cu ajutorul proverbelor, o serie de trăsături ale personajelor;
O7 – să rezolve cerinţele diamantului şi ale cubului;
O8 – să utilizeze corect materialele de lucru puse la dispoziţie;
O9 – să asambleze corect elementele lucrării;
O10 – să formuleze păreri critice şi autocritice referitoare la lucrarea realizată;
ALA2: O1 – să interpreteze roluri inspirate din povestea Fata babei şi fata moşneagului;
O2 – să execute paşi de dans în ritmul melodiei interpretate pe suport audio;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, povestirea,
instructajul verbal, exerciţiul, Piramida, Cubul, problematizarea, jocul de rol,
dramatizarea;
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
1. ADP: calendarul naturii, fotografii ale copiilor, plic, imagine sugestivă,
panou;
2. ALA1: coşuleţe, plastilină, planşete, mărgele, sârmuliţe, imagini,
puzzle, joc LEGO, recompense;
3. ADE: imagini din poveste, panouri, cub, plicuri, coşuleţe, polistiren,
siluete ale personajelor, crenguţe, hârtie glasse, lipici, carton ondulat;
4. ALA2: elemente de decor, costume populare, suport audio;
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITĂŢII: frontal, pe grupe;
RESURSE:
UMANE: grupa de copii;
DE TIMP: o zi;
BIBLIOGRAFIE:
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela, Metode interactive de
grup - ghid metodic pentru învăţământul preşcolar, Ed. Arves, Bucureşti, 2002
*** Aplicaţiile noului curriculum pentru învăţământul preşcolar – volumul I, Editura.
DPH., Bucureşti, 2009
*** Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6/7ani), M.E.C.I., Bucureşti, 2008
*** Revista Învăţământul Preşcolar – Nr. 3-4 / 2010, Editura Arlequin, Bucureşti,
2010
3
SCENARIUL ZILEI
La Întâlnirea de dimineaţă, copiii aşezaţi în semicerc, pe scăunele, vor fi salutaţi
după cum urmează: „Dimineaţa a sosit, / Toţi copiii au venit, / În semicerc să ne-adunăm /
Apoi să ne salutăm! / Bună dimineaţa pici, / Şi mai mici, şi mai voinici, / Începe o nouă zi, /
Bună dimineaţa, copii!”. Copiii se salută între ei, spunându-şi pe nume, după care îşi vor
aşeza la panoul întâlnirii de dimineaţă fotografia, pentru a se verifica prezenţa. Se vor stabili
„hărnicuţii zilei”, ţinându-se cont de ordinea alfabetică a numelor înscrise în catalog („Astăzi
suntem la litera …, iar hărnicuţii/hărnicuţele zilei vor fi …”), după care se va completa
calendarul naturii, folosindu-se cifre şi imagini corespunzătoare.
Noutatea zilei: la panoul întâlnirii de dimineaţă, copiii găsesc un plic mare în care se
află un mesaj de la Zâna Poveştilor, însoţit de imaginea acesteia. Zâna îi provoacă pe copii să
încheie călătoria în lumea basmelor într-un mod deosebit, invitându-i să se alăture, pentru o
zi, personajelor dintr-o poveste preferată. Pentru aceasta, ea a pregătit 4 plicuri cu surprize ce
vor fi desfăcute pe rând, numai după îndeplinirea sarcinilor din plicul anterior. Primul plic
conţine un joc („Ghiceşte, dacă poţi!”), la sfârşitul căruia copiii vor afla destinaţia „călătoriei”
lor. Imaginea care sugerează titlul poveştii va fi „ascunsă” sub câteva ilustraţii ce corespund
unor cuvinte lipsă dintr-o poezie: „Zice-se c-a fost odată / Un moşneag ce-avea o …fată… /
Fata moşului, frumoasă,/ Era de nădejde-n …casă… / Baba a dat-o afar’ pe uşă / Şi-ntâlneşte-
o …căţeluşă… etc. Imaginea descoperită o înfăţişează pe Sfânta Duminică împreună cu fata
moşului şi, pentru că a fost rezolvată corect sarcina de lucru, se va deschide al doilea plic ce
conţine câteva indicaţii pentru copiii care doresc să însoţească personajul principal în
„aventura” sa şi să ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explică faptul că
trebuie să dea dovadă de hărnicie şi să lucreze cu spor pentru realizarea unor elemente din
poveste: să modeleze plăcinţele, să înşire mărgele pentru şiragul căţeluşei şi podoabele fetei
babei, să îmbine piese din trusă pentru a obţine casa Sfintei Duminici, a fetei moşului,
cuptorul şi fântâna, să reconstituie imagini din poveste din piese de puzzle.
Tranziţie 1: momentul de înviorare (jocul cu text şi cânt „Coroana”) va preceda
activitatea copiilor la centrele de interes din cadrul ALA1. La terminarea lucrului, se va face
ordine, şi se va deschide lada fetei moşului care însoţeşte al doilea plic şi care conţine lădiţe
ecuson divers colorate, drept răsplată pentru munca lor.
Tranziţie 2: copiii aşezaţi în semicerc, în faţa scăunelelor, vor cânta „Dacă vesel se
trăieşte”, după care se vor grupa în funcţie de culorile lădiţelor. Astfel se asigură trecerea la
activităţile pe domenii experienţiale ADE (DLC şi DOS) şi se deschide al treilea plic ce
4
conţine sarcini de lucru: repovestirea textului Fata babei şi fata moşneagului pe baza unor
imagini ce trebuie aranjate în ordinea desfăşurării evenimentelor, descoperirea diamantului
poveştii şi îndeplinirea cerinţelor de pe fiecare faţă a cubului.
Tranziţie 3: încheierea activităţii de educare a limbajului se va realiza cu ajutorul
cântecului „Tot ce e pe lume”, iar la revenirea în sala de grupă a copiilor se va da citire
mesajului din cel de-al patrulea plic. Ultima cerinţă este aceea de a realiza o machetă care să
ilustreze harta poveştii, folosind materialele pe care copiii le vor găsi pe mese (crenguţe,
frunze, flori şi pere din hârtie glasse, carton ondulat, siluete ale personajelor, lipici). Se va
lucra pe grupe, iar în final vor fi valorificate şi elemente obţinute în cadrul activităţii ALA1
(casele, cuptorul, fântâna ş.a.). În final, copiii îşi vor evalua lucrările şi vor intona cântecul „O
lume a basmelor”.
Rutina: servirea gustării;
ALA2: copiii revin în sala de grupă pentru a dansa şi pentru a dramatiza povestea Fata
babei şi fata moşneagului, încheind astfel „călătoria de poveste”. În finalul activităţii copiii
vor primi plăcinţele, drept răsplată pentru hărnicia de care au dat dovadă.
5
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
6
Secvenţele activităţii
Ob. op. Conţinut instructiv - educativ
Strategii didactice
Evaluare Metode şi procedee
Material didactic
Forme de organizare
Moment organizatoric
Introducerea în activitate (ADP)
Captarea atenţiei
Anunţarea temei şi a obiectivelor
O1,
O2,
O3,
O4
O5.
Se asigură condiţiile optime de desfăşurare a activităţii.
Se va realiza prin intermediul Întâlnirii de dimineaţă, moment în care copiii se vor saluta, vor completa calendarul naturii şi vor stabili cine sunt „hărnicuţii” zilei;
Noutatea zilei: se va citi mesajul primit de la Zâna Poveştilor, acesta conţinând invitaţia de a petrece o zi alături de personajele dintr-o poveste preferată. Pentru aceasta, ea a pregătit 4 plicuri cu surprize ce vor fi desfăcute pe rând, numai după îndeplinirea sarcinilor din plicul anterior. Primul plic conţine un joc („Ghiceşte, dacă poţi!”), la sfârşitul căruia copiii vor afla destinaţia „călătoriei” lor. Imaginea care sugerează titlul poveştii va fi „ascunsă” sub câteva ilustraţii ce corespund unor cuvinte lipsă dintr-o poezie: „Zice-se c-a fost odată / Un moşneag ce-avea o fată. / Fata moşului, frumoasă,/ Era de nădejde-n casă; / Baba a dat-o afar’ pe uşă / Şi-ntâlneşte-o căţeluşă, / Până ajunge la stăpână, / Ea-ntâlneşte şi-o fântână! / Mai departe, pe cărare, / îngrijeşte-un pom în floare; / Fata le-ngrijeşte-ntâi / Fără să-i pese de mâini./ Cu o inimă de aur / Fata spală şi balauri! / Când se-ntoarce apoi stăpâna, / Casa şi ograda-s lună…/ Mulţumită, o sfătuieşte: / Mergi în podul casei, dragă, / Să-ţi alegi de-acolo o ladă!
Copiii vor preciza faptul că imaginea descoperită face parte din povestea Fata babei şi fata moşneagului, scrisă de Ion Creangă şi o înfăţişează pe Sfânta Duminică împreună cu fata moşului şi, pentru ca a fost rezolvată corect sarcina de lucru, se va deschide
Conversaţia
Proble matizarea
Conversaţia
Explica ţia
Calenda rul naturii
Ecusoane
Plicuri colorate
Imaginea Zânei
Panou
Ilustraţii
Frontal
Apreciez corectitudinea răspunsurilor
7
Reactualizarea cunoştinţelor(ALA1, DLC)
O6
O1
O2
O3
O4
al doilea plic ce conţine câteva indicaţii pentru copiii care doresc să ia parte la evenimentele din poveste. Acestora li se explică faptul că trebuie să dea dovadă de hărnicie şi să lucreze cu spor pentru realizarea unor elemente din poveste: să modeleze plăcinţele, să înşire mărgele pentru şiragul căţeluşei şi podoabele fetei babei, să îmbine piese din trusă pentru a obţine casa Sfintei Duminici, a fetei moşului, cuptorul şi fântâna, să reconstituie imagini din poveste din piese de puzzle.
Tranziţie 1: momentul de înviorare (jocul cu text şi cânt „Coroana”) va precede activitatea copiilor la centrele de interes din cadrul ALA1. La terminarea lucrului, se va face ordine, şi se va deschide lada fetei moşului care însoţeşte al doilea plic şi care conţine lădiţe - ecuson divers colorate, drept răsplată pentru munca lor. Tranziţie 2: copiii aşezaţi în semicerc, în faţa scăunelelor, vor cânta „Dacă vesel se trăieşte”, după care se vor grupa în funcţie de culorile lădiţelor. Astfel se asigură trecerea la activităţile pe domenii experienţiale ADE (DLC şi DOS), după care se deschide al treilea plic ce conţine alte sarcini de lucru: aranjarea imaginilor din poveste în ordinea desfăşurării întâmplărilor, redarea conţinutului acesteia, descoperirea diamantului şi rezolvarea sarcinilor de pe cub. In timpul repovestirii se va interveni cu o serie de întrebări menite să-i ajute pe copii să reconstituie firul acţiunii:„- Cine sunt personajele din imagine?” „- Cum era fata babei? Dar fata moşneagului?”„-Ce puteţi spune despre moşneag? Dar despre babă?”„- Ce a hotărât moşneagul? Ce credeţi că era în inima fetei atunci când a plecat de acasă?”„- Cu cine s-a întâlnit fata moşului pe drum? Cum s-a
Explica ţia
Demons traţia Exerciţiul
Conversaţia Exerci ţiul
Problematizarea
Coşuleţe, planşete plastilină mărgele sârmuliţe puzzle Lego
Ecusoane
Ilustraţii
Pe grupe
Frontal
Apreciez modul de lucru şi corectitudinea şi ingeniozitatea lucrărilor
Capacitatea de exprimare corectă, clară şi expresivă
8
Fixarea cunoştinţelor
O5
O6
O7
comportat? „- La cine a ajuns fata în cele din urmă? Ce a trebuit să facă? Ce răsplată a primit? „- De ce nu a mai rămas fata moşului la Sfânta Duminică?”„ – Ce s-a întâmplat la întoarcere?” „Cum au întâmpinat-o moşul, baba şi fata babei?”„- Ce au hotărât baba şi fiica acesteia? De ce? Care a fost atitudinea fetei babei faţă de căţeluşă, păr, cuptor şi fântână? Dar faţă de Sfânta Duminică?” Daţi exemplu de un proverb despre „lene” sau „omul leneş” („Leneşul la toate, spune că nu poate.”)„-Ce fel de ladă şi-a ales? A meritat ea acest lucru? Ce a dovedit fata babei prin comportamentul său? Exemplificaţi cu un proverb despre lăcomie. „- Cum s-au comportat celelalte personaje faţă de fata babei? Ce s-a întâmplat când a ajuns acasă fata babei? Ce proverb se potriveşte acestui final? („După faptă şi răsplată”).
Momentul repovestirii este urmat de cel al „Diamantului fetei moşului”. La panou sunt aşezate pătrate colorate aranjate corespunzător metodei amintite, care ascund imagini ce vor fi descoperite treptat, după cum urmează: Personaj pozitiv principal al poveştii (fata moşului) Două cuvinte pentru a denumi recompensa în alimente primită de fata moşului (pere, plăcinte). Trei cuvinte care arată însuşiri ale fetei moşului şi care încep cu sunetele: A, F, H (ascultătoare, frumoasă, harnică). Patru personaje pozitive personificate (însufleţite) care apar în poveste (căţeluşa, părul, fântâna, cuptorul). Trei rude ale fetei moşului (moşul, baba, fata babei). Două cuvinte pentru a denumi obiecte de preţ primite drept răsplată (salbă, pahare) Personajul care lipseşte din diamant (Sfânta Duminică).
Imagini Panou
Corectitudinea răspunsurilor
Capacitatea de a argumenta răspunsul dat
Corectitudinea răspunsurilor
Capacitatea de sinteză a informaţiilor
9
Obţinerea performanţei
Asigurarea retenţiei şi a transferului(DOS)
Evaluarea performanţei(ALA2)
O7
O8
O9
O10
O1
O2
Următoarea etapă constă în rezolvarea sarcinilor Cubului. Copiii, grupaţi în funcţie de culorile lădiţelor – ecuson primite de la Sfânta Duminică (roşu, galben, portocaliu, albastru, verde şi violet), îşi vor alege câte un reprezentant care va răspunde după cum urmează:Roşu: descrie personajul „fata moşneagului”’Galben: compară comportamentul fetei moşului cu cel al fetei babei;Portocaliu: asociază comportamentul tău cu cel al fetei moşului;Albastru: analizează modul în care s-a comportat fata babei în casa Sfintei Duminici;Verde: interpretează rolul căţeluşei sau al cuptorului;Violet: argumentează – „Omul muncitor, de pâine nu duce dor”
Tranziţie 3: încheierea activităţii de educare a limbajului se va realiza cu ajutorul cântecului „Tot ce e pe lume”, iar la revenirea în sala de grupă a copiilor se va da citire mesajului din cel de-al patrulea plic. Ultima cerinţă este aceea de a realiza o machetă care să ilustreze harta poveştii, folosind materialele pe care copiii le vor găsi pe mese (crenguţe, frunze, flori şi pere din hârtie glasse, carton ondulat, siluete ale personajelor, lipici). Se va lucra pe grupe, iar în final vor fi valorificate şi elemente obţinute în cadrul activităţii ALA1 (casele, cuptorul, fântâna ş.a.). În final, copiii îşi vor evalua lucrările şi vor intona cântecul „O lume a basmelor”.
Copiii revin în sala de grupă pentru a dansa („Hai la hora mare!” – melodii ale Sofiei Vicoveanca) şi pentru a dramatiza povestea Fata babei şi fata moşneagului, încheind astfel „călătoria de poveste”.
Jocul de rol
Explica ţia Exerci ţiul
Dramati zareaExerci ţiul
Cub ilustrat
Lipici, coşuleţe, crenguţe,Hartie glasse, carton, siluete
Elemente de decorCostume populareSuport audio
Coş cu
Pe grupe
Pe grupe
Frontal
Corectitudinea şi originalitatea răspunsurilor
Respectarea etapelor de lucruCapacitatea de a se evalua şi de a analiza produsele obţinute
Originalitatea interpretării
10
Încheierea activităţii
În finalul activităţii copiii vor primi plăcinţele, drept răsplată pentru isteţimea lor, pentru hărnicia de care au dat dovadă pe tot parcursul zilei şi pentru faptul că îndrăgesc poveştile.
„plăcin ţele”
11
ANEXAFATA BABEI ŞI FATA MOŞNEAGULUI
TABLOUL I: curtea unei case; decor simplu marcat doar de un panou reprezentând un colţ dintr-o casă. Pe două scăunele stau moşneagul şi baba, îmbrăcaţi în costume naţionale. Fata moşneagului trebăluieşte prin ogradă, în timp ce fata babei se priveşte în oglindă, foarte gătită cu mărgele, cercei, funde, brăţări la mâini. Apar prezentatorii:
PREZENTATOR 1:
Numai în poveşti găseşti
Eroi ce poţi să-i îndrăgeşti:
Prinţese, zâne, şi pitici,
Feciori frumoşi, buni şi voinici…
Şi-un biet moşneag, nu prea bogat,
Ce-avea o babă rea pe cap.
Povestea moşului cu-o fată
V-o prezentăm acum, îndată…
Şi-o veţi cunoaşte şi pe babă
Ce-avea o fată alintată.
PREZENTATOR 2:
Fata moşului muncea
Nici un pic nu se-odihnea.
Frumoasă, bună din fire,
Nu avea parte de iubire…
Însă cea mai alintată
Era doar a babei fată,
Cea mai rea şi mai urâtă,
Cu ochii doar în oglindă!
BABA (se ridică înfuriată, cu mâinile în şolduri şi o ceartă pe fata moşului):
Leneşă şi somnoroasă,
Mai nimic nu faci prin casă
Ba te-nvârţi, nu-ţi termini treaba,
Pierzi mereu timpul degeaba!
12
Numai fata mea-i frumoasă,
Harnică şi respectuoasă!
MOŞUL (încearcă să o împace pe babă):
Babo, babo, nu fi rea,
N-o certa pe fata mea!
Nu vezi tu că ea munceşte,
Spală, calcă şi găteşte?
BABA (supărată foc):
Măi, moşnege, ce-ai păţit?
Nu auzi ce am vorbit?
Eu nu pot s-o mai înghit
Că nu face mai nimic!
FATA MOŞULUI (cu blândeţe):
Nu mă mai certa, mămucă!
Eu nu mă feresc de muncă…
Şi nu-mi spune de plecare,
Să mă duc în lumea mare!
FATA BABEI:
Leneşă şi mincinoasă,
Tu să stai cu mine-n casă?!
Repede să pleci acum
Şi să nu-mi mai stai în drum!
MOŞNEAGUL (deznădăjduit):
Nu pot să mă cert cu ele Vreau să-ţi dau un sfat acum:
Că la suflet sunt prea rele… Când porneşti pe un nou drum
Pleacă-n lume, fata mea, Bună fii, oriun-te-ai duce,
Dumnezeu ţi-o ajuta! Harnică, cu vorbă dulce!
FATA MOŞNEAGULUI (suspinând):
13
De bine m-ai învăţat
Şi-am să urmez al tău sfat!
Rămâi, tătucă, cu bine,
O să-mi fie dor de tine!
(Se îmbrăţişează şi fata pleacă).
TABLOUL AL II-LEA: decor rustic; pe un drum de ţară se află o căţeluşă, un păr, o fântână şi un cuptor. Fata moşneagului merge abătută.
CĂŢELUŞA (slabă şi bolnavă):
Fată harnică, frumoasă,
De-ai o inimă miloasă,
Te rog, ai grijă de mine,
Să mă vindec, să fiu bine!
FATA MOŞNEAGULUI (cu bunătate):
Căţeluş drag, te iubesc
Şi vreau să te îngrijesc!
CĂŢELUŞA:
M-ai îngrijit şi-ţi mulţumesc,
Eu numai bine îţi doresc!
PĂRUL:
Fată harnică, frumoasă,
De-ai o inimă miloasă,
Te-aş ruga, dacă doreşti,
De-omizi să mă primeneşti,
Să-mi rupi crengile uscate,
Să fac pere mari şi coapte!
FATA MOŞNEAGULUI:
Cu plăcere, cu plăcere,
Să te umpli iar de pere!
14
FÂNTÂNA:
Fată dragă, te-aş ruga
Să m-ajuţi din mila ta:
Să mă cureţi de noroi,
S-arunci pietrele apoi,
Că, poate, şi eu, cândva,
Te-oi ajuta cu ceva!
FATA MOŞNEAGULUI:
Te ajut, dragă fântână,
Să ai mereu apă bună!
CUPTORUL:
Daca nu prea te grăbeşti,
Te-aş ruga să mă lipeşti
Şi-un foc bun să-mi pregăteşti
Şi poate te-oi ospăta
Cândva, din plăcinta mea!
FATA MOŞNEAGULUI:
Te lipesc, îţi fac şi-un foc
Şi apoi o iau din loc!
CUPTORUL (după ce fata îl lipeşte):
Îţi doresc numai noroc!
(Fata pleacă mai departe şi iese din scenă. Încet ies, pe rând, căţeluşa, părul, fântâna, cuptorul.
Intră Sfânta Duminică şi se aşază pe un scăunel în faţa căsuţei. În acest timp apar
prezentatorii).
PREZENTATOR 3:
Singură şi supărată,
De acasă alungată,
N-a lăsat făr-ajutor
15
Şi-a sărit cu mare zor,
S-aline, să facă bine,
Când o roagă orişicine.
PREZENTATOR 4:
Cei ce-ajută din iubire
Parte au de fericire.
Sfânta cea cu suflet bun
O va răsplăti acum
Pe fata moşneagului,
Bună, cum o alta nu-i…
SFÂNTA DUMINICĂ:
Cine eşti, fată frumoasă,
Şi de ce-ai plecat de-acasă?
Nu te-ai rătăcit, cumva?
Sau cauţi pe cineva?
De-aş putea, te-aş ajuta
Doar să-mi spui durerea ta!
FATA MOŞNEAGULUI:
Bună ziua, mătuşică, De m-ai lua la dumneata.
Sunt o fată singurică Vreau la treburi să te-ajut
Si tare m-aş bucura Şi nu-ţi cer să-mi dai prea mult!
(Sfânta Duminică pleacă şi fata se apucă de lucru: şterge praful, matură, spală şi hrăneşte ursuleţii de pluş. Bătrâna se întoarce, priveşte în jur, mângâie ursuleţii şi iepuraşii, apoi merge în spatele căsuţei şi aduce câteva cutii, mai mari şi mai mici).
SFÂNTA DUMINICĂ:
Mulţumită-s, fata mea,
Şi văd hărnicia ta!
Haide, vino-acum cu mine,
16
Să-ţi alegi, cum se cuvine
Ce lădiţă îţi doreşti
De la mine să primeşti.
FATA MOŞNEAGULUI (cu modestie):
Mulţumesc, eşti tare bună,
Dar nu-mi trebuie prea mult,
Iau această ladă mică…
Mi-e de-ajuns, şi-acum mă duc!
SFÂNTA DUMINICĂ:
Mult noroc, fată frumoasă,
Lada s-o deschizi acasă!
(Îşi iau rămas bun şi fata porneşte spre casă. Pe drum apar cuptorul, fântâna, părul şi căţeluşa).
CUPTORUL, PĂRUL, FÂNTÂNA ŞI CĂŢELUŞA:
Bine-ai venit! Bine-ai venit!
Stai un pic, c-ai obosit!
CUPTORUL (îi întinde o plăcintă caldă):
Plăcinte-aş vrea să primeşti,
Cu ele să te hrăneşti!
FÂNTÂNA (îi întinde un pahar cu apă):
Haide, bea din apa mea,
Ca să-ţi potoleşti setea!…
PĂRUL (îşi apleacă crengile cu pere coapte):
Pere galbene, zemoase,
Gustă, sunt tare gustoase!
17
CĂŢELUŞA (îşi scoate de la gât un şirag de mărgele):
Eu îţi dăruiesc mărgele,
Să te-mpodobeşti cu ele!
FATA MOŞNEAGULUI (primeşte toate darurile):
Din suflet vă mulţumesc,
Dar acum la drum pornesc,
Numai bine vă doresc!
TABLOUL AL III-LEA (Acelaşi decor, reprezentând curtea unei case. Moşneagul stă pe un scăunel, cu capul în mâini, supărat. Baba îşi alintă fata. Intră fata moşului, iar moşneagul sare plin de bucurie şi o îmbrăţişează).
MOŞNEAGUL:
Fata tatii cea frumoasă,
Te-ai întors cu bine-acasă?!…
Nu mai vreau să lăcrimez,
Vino să te-mbrăţişez!…
BABA (indignată):
Oof, moşnege, ce noroc! Hai, fetiţo, să stai jos!
Vezi că n-a plecat de tot? Lada, ce-ai adus pe drum,
Ţi-a adus şi-un dar frumos… Deschide-o cu noi acum!
(Fata moşneagului deschide lădiţa plină cu bănuţi, mărgele, nestemate).
BABA ŞI FATA BABEI:
Vai de noi! Vai de noi!
Numai aur, galbeni noi!
MOŞNEAGUL (îşi îmbrăţişează fata):
Cu tot ce ai câştigat,
De necazuri ne-ai scăpat!
(Fata moşneagului şi moşul se minunează de bogăţiile din lădiţă, în timp ce baba şi fata acesteia privesc cu ciudă şi invidie. Apar prezentatorii).
PREZENTATOR 5:
Moşu-i tare fericit,
18
Fata-acasă i-a venit,
I-a adus daruri bogate,
Are moşu-acum de toate…
De necaz băbuţa moare,
Vrea şi ea o ladă mare!
PREZENTATOR 6:
Fata o trimite-n lume
După bogăţii anume…
Cu atenţie ascultaţi
Şi îndată o să aflaţi
Dacă bunul Dumnezeu
Îl ajută pe cel rău.
(Se retrag prezentatorii).
BABA (îşi mângâie fata):
Fata mea cea alintată,
Vreau să pleci şi tu îndată.
Să-i aduci mamii o ladă
Să ajung şi eu bogată!
FATA BABEI (indignată):
Nu vreau, mamă, să mă duc,
Nici nu ştiu pe un’ să apuc…
Şi mi-e frică singură…
Treaba nu mă bucură…
O să obosesc, să ştii,
Însă plec, dac-aşa-mi spui!
(Pleacă văicărindu-se):
Aoleu! Ce-o să mă fac,
Că nimic nu mi-e pe plac
Şi nimic nu ştiu să fac!
19
TABLOUL AL IV-LEA :
CĂŢELUŞA, PĂRUL, FÂNTÂNA ŞI CUPTORUL:
Fată harnică, frumoasă,
De-ai o inimă miloasă,
Te-am ruga, dacă doreşti,
Pe noi să ne îngrijeşti!
CĂŢELUŞA:
Vrei să ai grijă de mine
Să mă vindec, să fiu bine?
PĂRUL:
Te-aş ruga, dacă doreşti,
De-omizi să mă primeneşti!
FÂNTÂNA:
N-are cin’ mă curăţa,
Vrei să m-ajuţi cu ceva?
CUPTORUL:
Te-aş ruga să mă lipeşti,
Şi-un foc bun să-mi pregăteşti,
Dacă nu te prea grăbeşti!…
FATA BABEI (nervoasă):
Cum să-mi zgârii mâinile Nici nu vreau să vă aud,
Curăţându-ţi rănile Pe nimeni nu vreau s-ajut!
Şi rupându-ţi crengile? Pentru asta am venit?!!…
SFÂNTA DUMINICĂ:
Bun venit, copila mea!
Pot să te-ajut cu ceva?
20
FATA BABEI (cu îndrăzneală):
Vreau să te ajut la treabă
Şi să-mi dai şi mie-o ladă…
Prea greu nu vreau să muncesc
Şi să ştii, mă cam grăbesc!
SFÂNTA DUMINICĂ (cu blândeţe):
Dacă munca-ţi va fi dragă
Îţi voi da încă o ladă!
(Sfânta Duminică pleacă, iar fata babei roboteşte puţin în silă, se întinde, cască).
FATA BABEI:
N-am să mă omor cu treaba! Pe-asta mare şi frumoasă!!!
O să stau mai mult degeaba… De-acum rămâi sănătoasă!
Vine baba… Ia s-o-ntreb:
Nu-mi dai lada, ca să plec?
(Pe drum se întâlneşte cu fântâna, cuptorul, căţeluşa şi părul şi doreşte să guste din bunătăţi).
FATA BABEI:
Vreau şi eu plăcintă bună! (cuptorul o arde)
Să beau apă cristalină! (fântâna o stropeşte)
Pere rumene, zemoase! (părul îşi fereşte crengile)
Vreau şi mărgele frumoase! (căţeluşa o muşcă)
CUPTORUL, FÂNTÂNA, PĂRUL ŞI CĂŢELUŞA:
Nu ai vrut să ne-ngrijeşti,
Pleacă fără să cerşeşti!
BABA:
Te-ai întors? Eşti sănătoasă?
Vino repede în casă!
Adu lada să vedem
Câte bogăţii avem!
21
BABA ŞI FATA:
Săriţi, oameni, fiţi miloşi,
Balauri, şerpi veninoşi
Ne mănâncă, ne omoară…
Nimeni chiar nu vrea să sară?!…
PREZENTATOR 5:
Răutatea şi mândria,
Lenea şi cu lăcomia
Niciodată nu te-ajută
Ba ţi-aduc pagubă multă
PREZENTATOR 6:
Baba cea nemulţumită,
Fata rea şi prea gătită
Ajutor n-au vrut să dea
Şi-au primit pedeapsă grea!
PREZENTATOR 5 ŞI 6:
Să ştiţi: cine lăcomeşte,
Tot ca ele pătimeşte!
- SFÂRŞIT -
22
23