Post on 02-Jan-2016
description
transcript
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Proiect didacticClasa: PregătitoareData: 30.01.2013Aria curriculară: Limbă şi comunicareDisciplina: Comunicare în limba românăUnitatea tematică: Poveştile ne învaţă Subiectul: Sunetul [t], literele „t”şi „T”Forma de realizare: lecţie integratăTipul lecţiei: Predare-învăţare evaluare
Competenţe specifice :1.1 Sesizarea semnificaţiei globale a unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostit clar şi rar;1.2 Recunoaşterea unor detalii dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar;1.3 Identificarea cuvintelor din enunţuri scurte, rostite clar şi rar;1.5 Manifestarea curiozităţii faţă de receptarea semnificaţiei mesajelor orale, în contexte de comunicare cunoscute;2.1 Articularea de enunţuri folosind accentul şi intonaţia corespunzătoare intenţiei de comunicare;2.3 Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală;2.4 Manifestarea interesului pentru exprimarea de idei în contexte cunoscute;
Competențe integrate: DP 2.1. Recunoaşterea emoţiilor de bază raportate la experienţele de viaţă trăite TIC 1.1. Recunoaşterea funcţiilor de bază ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat
1.2. Operarea simplă cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) în contexte specifice de învăţare MM 2.1. Cântarea în colectiv a cântecelor, asociind mişcarea sugerată de text
3.1. Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare ES 2.1. Recunoaşterea unor deprinderi de comportament moral-civic în grupurile de apartenenţă
2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic în contexte familiare 3.1. Relaţionarea pozitivă cu alţi membri ai grupului de apartenenţă, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru
1
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
Obiective operaţionale:a. Cognitive :
OC1: să identifice sunetul [t] silabic aflat în poziţie iniţială, mediană şi finală;MINIM – identificarea cuvintelor ce conţin sunetul [t]MEDIU – identificarea silabelor aflat în poziţie iniţială şi finalăMAXIM – marcarea consoanei „t” cu ajutorul cercului
OC2: să stabilească corespondenţa dintre sunetul [t] şi litera „T” mare de tipar;MINIM – identificarea cuvintelor ce conţin sunetul [t]MEDIU – identificarea silabei care conţine litera „T”MAXIM – înlocuirea simbolului grafic cu semnul corespunzător sunetului [t]
OC3: să citească litera „T” aflată în poziţie iniţială, mediană sau finală în silabe şi cuvinte;MINIM – recunoaşterea imaginilor din povesteMEDIU – identificarea structurii cuvintelor dateMAXIM – lectura cursivă şi pe unităţi a cuvintelor ilustrate
OC4: să coreleze structura combinată a unui cuvânt la un şir de imagini.MINIM – numirea imaginilorMEDIU – decodificarea structurii combinate (litere şi simboluri) a cuvintelor ilustrateMAXIM – corelarea imaginilor cu structurile combinate
b. Psiho-motorii:
OM1: să îşi coordoneze activitatea oculomotorie, pentru redarea corectă a simbolurilor grafice; OM2: să-şi coordoneze mişcările pentru manevrarea corectă a instrumentelor de lucru; OM3: să adopte o poziţie corectă în timpul exersării scrierii.
c. Afective:
OA1: vor manifesta interes pentru înţelegerea şi aplicarea cunoştinţelor învăţate; OA2: vor manifesta interes pentru decodificarea mesajului scris cu ajutorul unui sistem de simboluri.
RESURSE:2
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
I. Metodologice
Strategii didactice:a) Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţie, exerciţiul, analiza, jocul didactic.b) Mijloace de învăţământ: auxiliar, fişe, planşe didactice în format electronic, laptop, videoproiector, teatru de păpuşi.c) Forme de organizare: frontală, pe grupuri, individuală.II. Temporale
Ora are o durată de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zisă și 15 minute activități recreative. Ora este a 6-a oră din totalul de 16 ore al unității tematice.
III. Umane
Clasa are un număr de 24 elevi, care se caracterizează printr-o dezvoltare psihică și fizică normală, corespunzătoare vârstei.
IV. Bibliografice:
● ştiinţifice:
- soft educaţional: „Alfabetul din poveşti”, Editura „EDU”, - auxiliar didactic: Camelia Coman, CrinelaGrigorescu, „ABC-ul poveştilor”, Bucureşti, Editura „ART”, 2012 ● oficiale:
- Programe şcolare pentru clasa pregătitoare, nr. 3656/29.03.2012
● metodico – didactice:- Ioan Şedrean, „Metodica predării limbii române la clasele I-IV”, Bucureşti, editura Didactică şi Pedagogică, 1995;- Ilinca Anton, „Metodica limbii române în învăţământul primar”, Bacău, Editura „Grigore Tabacaru”, 1999;- Ioan Surdu, Ioan Dănilă, „Educaţia limbajului în grădiniţă, la grupele mare şi pregătitoare (Preabecedar)”, Editura „Egal”, 1998;- Ioan Dănilă, Ioan Surdu, „Abecedar; îndrumarul învăţătorului”, Bucureşti, „ALL Educaţional”, 2000.
Nr. Momente Ob. Conţinut – activităţi de învăţare Strategii Evaluare3
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
crt. Durata Op.Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Moduri de organizareActivitatea
învăţătoruluiActivitatea
elevilor
1.
Moment organizatoric 5’
OA1
OA2
Asigurarea unui climat educaţional favorabil.Activitatea debutează cu ,,Întâlnirea de dimineaţă”, activitate între copii şi doamna învăţătoare prin intermediul salutului de dimineaţă. Copiii se salută prin cântec:„Steluţele s-au trezitBună dimineaţa Şoriceii s-au trezitBună dimineaţaIepuraşii s-au trezitBună dimineaţa Şi copiii s-au trezitBună dimineaţa.”Se realizează prezenţa la panou;Se alege un copil care va completa ,,Calendarul naturii”.
- Elevii pregătesc materialele ce le vor utiliza pe parcursul orei şi se aşează pe covor pentru salut.
Copiii se salută între ei şi pe doamna învăţătoare. Îl salută şi pe Prinţul STEA.
Îndeplinesc cerinţa.
Conversaţia Explicaţia
Mascota claseiPrinţul STEA
Frontală
2. Captarea şi orientarea atenţiei 2’
OA1 Într-un cadru special, prezint un scurt dialog între litere:
Odată, de atunci a trecut multă vreme,
- Urmăresc cu interes firul evenimentelor teatrului de păpuşi cu litere.
conversaţia-explicaţia;expunerea;
4
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OC1
literele au început să se certe. Fiecare, lăudându-se, se credea cea mai importantă.
- Eu, începu litera A, sunt cea mai importantă. Cu mine începe alfabetul. Mi se cuvine respect.
- Ba eu! se grăbi să intre în vorbă litera C. Eu încep cuvântul „casă”. Ce poate fi mai frumos şi mai trainic decât o casă?
- Dar eu? zice litera M. Eu încep cuvântul „mama”! Nu credeţi că eu sunt mai importantă decât voi?
- Ei bine! Dar de mine ce ziceţi? se amestecă atunci în vorbă şi litera N. Cuvântul „noi” înseamna unire şi putere. Păi vedeţi? Nu-i acesta lucrul cel mai important?
- Dar eu? zice litera T. Eu încep cuvântul „tata”! Nu credeţi că eu sunt mai importantă
conversaţia-explicaţia;expunerea;
conversaţia
Teatru de păpuşi.
Teatru de
Frontală
Frontală
evaluare sumativă
5
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
decât voi?- Cred că vă înşelaţi
cu toate, spune grav litera S. Cine e cel mai mareţ şi mai strălucitor? Recunoaşteţi desigur cu toate, că e „Soarele”. Soarele e neîntrecut!
- Gata, ajunge, nu mai fiţi necugetate! le-a spus mustrător Alfabetul. Nici cuvântul „Soarele”, nici cuvintele „casă”, „mama”, „noi” nu se scriu cu o singură literă. Unite scrieţi cuvintele! Poveştile şi poeziile aşteptate de copii se scriu cu toate literele. De aceea sunteţi toate foarte importante! Şi aşa, de-atunci toate literele trăiesc în bună înţelegere şi armonie.
-explicaţia;expunerea;
conversaţia-explicaţia;expunerea;
păpuşi.
Teatru de păpuşi.
Frontală
6
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
3.
Reactualizarea cunoştinţelor însuşite anterior 1’
OA1
Solicită numirea literelor cunoscute şiformarea unor cuvinte cu acestea.
Răspund solicitărilor.
conversaţia
explicaţia
Litere din carton.
FrontalăIndividuală
evaluare sumativă
4.
Anunţarea temei şi a obiectivelor în termeni accesibili elevilor 5’
Informează elevii că în această lecţie vor recunoaşte şi citi litere, silabe, cuvinte învăţate şi vor face cunoştinţă cu o nouă literă a alfabetului limbii române.Se va lucra cu imaginile redate la vidoepropiector care îi vor ajuta în stabilirea cuvintelor şi chiar a unei propoziţii.
Iau act de cele semnalate.
Urmăresc „Povestea literei
T”.
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
VideoproiectorLaptopSoft educaţional
Frontală
5.
Prezentarea optimă a conţinutului 10’
OC1
OC2
OC3
OA1
Propune elevilor să observe despre ce literă este vorba în poveste.
Cere elevilor să citească, ajutaţi de imagini, cuvintele prezentate în povestea interactivă.
Solicită elevilor un
Citesc imaginile, conform cerinţelor formulate.
Conversaţia
Explicaţia
Videoproiector
Laptopevaluare
7
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OC1
OC2
OC3
OM1
OM2
exemplu de propziţie pe care o vor analiza folosind simbolurile grafice.
„TRENUL INTRĂ IN SAT.”
.
__ __ __ ___ __ ___ ••• ••• •• ••• •• •••
SAT___
••• [t]Câte silabe are cuvântul SAT?Unde se aude sunetul nou învăţat?Pronunţă cuvântul împreună cu copiii şi prelungesc pronunţia sunetului [t]. Ce alte cuvinte din propoziţie conţin sunetul nou învăţat?Cine poate să spună din nou propoziţia reprezentată grafic pe tablă?După analiza pe unităţi a propoziţiei, cere elevilor să dea nume trenuleţului despre care se vorbeşte în
Spun propoziţii.
Analizează propoziţia aleasă.
Răspund cerinţelor.
Vor scrie după
Analiza
Conversaţia
Explicaţia
CDSoft educaţional
Auxiliar didactic
Frontală
Individuală
Frontală
Individuală
formativă
evaluare formativă
evaluare formativă
8
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OA2
propoziţie. Se analizează un cuvânt cu literă iniţială „T”.Componenţa fonetică:Cere elevilor să observe imaginea titlu de la începutul poveştii.Explică semnul grafic „T”.Se rosteşte sunetul corespunzător [t] și se lucrează pe auxiliarul didactic la pagina 11.
model literele ,,t” şi ,,T”.
Exersează scrierea literei în aer, pe bancă, pe caiet.
Analiza
6. Dirijarea învăţării 10’
OC1
OC2
OC3
OC4
OM1
OM2
OA1
OA2
Afişează la alfabetarul clasei litera „T” şi planşa cu imaginea pentru literele „t” şi „T”.Împarte elevii în patru grupe şi iniţiază concursul literei „T”, format din doua runde. Tema concursului este strâns legată de povestea prezentată pe videoproiector la început.Runda I:Fiecare echipă va
Urmăresc cu atenţie învăţătorul.
Răspund solicitărilor.
Participă la concurs.
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Jocul
Planşe didactice cu literele „t” şi
„T”
Videoproiector
Frontală
evaluare formativă
9
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OC1
OC2
OC3
OM1
OA2
trebui să răspundă la o întrebare.1) Alege un lucru pe care tanti Mia l-a folosit atunci când Tobi a fost răcit.2) Tobi a făcut o încurcătură. Găseşte şi tu o pereche unde Tobi a înlocuit primul sunet cu altul.3) Ca să îşi învingă frica de întuneric, Tobi repeta întruna TUNEL. Găseşte şi tu un cuvânt asemănător:
T• – •••4) Numele lui TITI are două silabe şi două litere „T”.
T• – T•Descoperă cuvântul care are aceeaşi regulă cu numele trenuleţului.
Fiecare echipă desemnează un reprezentant pentru a oferi răspunsul.
didactic
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Jocul didactic
Laptop
CDSoft educaţional
CDSoft educaţional
Pe grupe
Pe grupe
7.
Obţinerea performanţei şi conexiunea inversă (feed-
OC1OC2OC3OC4OA1OM2
Runda aII-a: Fiecare echipă va primi plicuri cu literele învăţate. Echipa câştigătoare beneficiază de un
Formează cuvinte cu ajutorul literelor.Fiecare echipă desemnează un
Conversaţia
Explicaţia
Analiza
Videoproiector
Laptop
Pe grupeevaluare formativă
10
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
back-ul) 5’ OM3
bonus, constând în decorarea literei „T”.
reprezentant (altul decât cel de la runda I) pentru a oferi răspunsul.
Jocul didactic CD
Soft educaţional
8.Retenţia şi transferul 5’
OC1
OC4
OA1
OM1
Cere elevilor să numească litera nou învăţată şi să arate caracteristicile grafice ale acesteia. Solicită identificarea literei „T” la alfabetarul clasei şi localizarea acesteia pe stativ.Le cere să precizeze litera „T” în cuvintele:TREN, TITI, TOBI, TEATRU.Împarte copiilor sârmă colorată pe care copiii o vor modela în literele „t” şi „T”.Le propune să decupeze, din ziare şi reviste, pentru ora următoare, cuvinte cu „T” şi „t” şi să le lipească pe caietul personal.
Răspund solicitărilor.
Elevii modelează litere conform cerinţelor.
Acceptă propunerile învăţătorului.
Conversaţia
Explicaţia
Demonstra-ţiaExerciţiul
Conversaţia
Planşa didactică electronică.
Sârmă colorată
Frontală şi individuală
Individuală
evaluare formativă
Evaluarea selectivă
9. Evaluarea
activităţii 6’
OC1OC2OC3OC4
Împarte o fişă spre a fi completată de către elevi.Cere acestora să
ConversaţiaIndividuală
11
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
OA1OM1OM2OA2
observe imaginile şi să identifice sarcina de lucru.Fişa nr.1: Colorează doar mijloacele de transport ale căror denumiri conţin sunetul [t].
Colorează conform cerinţei.
Explicaţia Fişa de lucru nr.1 evaluare
formativă
12
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
13
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
14
Şcoala Gimnazială „MIRON COSTIN” BacăuClasa Pregătitoare AProfesor pentru învăţământul primar Ioana Drăghici
ANEXA 1: Fişa nr.1 NUME____________
15