Post on 02-Jan-2016
description
transcript
PROIECT DIDACTIC
1
Data: Unitatea de învăţamânt: Educatoare: Grupa: Nivelul IITema anuală: ,,Ce şi cum vreau să fiu?”Tema săptămânii:,, Meseria, brăţară de aur”Tema zilei: ,,Ce vreau să fiu când voi fi mare?’’Tipul activităţii: consolidare de cunoştinţe,priceperi şi deprinderiForma de organizare: frontal, pe grupuri, in perechi, individualCategorii de activităţi:ADP:Rutine: - Întâlnirea de dimineaţă ,, Ce vreau să fiu când voi fi mare?’’ , - Salutul, Prezenţa, Calendarul naturii, - Servirea micului dejun, deprinderile de igienă şi autoservire – deprinderea de a mânca frumosTranziţii:-,, Bună-dimineaţa!”-cantec - „La plimbare cu autobuzul”- joc de mişcare - „Trenuletul veseliei”- joc de mişcareADE: DLC – Educarea limbajului – joc didactic –„Cine este si ce face....?”- propozitii, cuvinte, silabe, sunete( se realizeaza frontal+la sectorul Biblioteca- ALA1);DOS – Activitate practica – aplicatie- „Micii creatori de moda”– decuparea, lipirea unor accesorii pentru obiectele de imbracaminte – (decuparea si lipirea hartiei-imaginilor- se realizeaza in toate centrele ALA1)ALA I:Biblioteca: Joc de rol: ,,De-a doctorul’’ –interpretarea rolului de doctor –lipirea pe,,reteta”-tehnica Blazonului –a imaginilor care reprezinta medicamentelor prescrise, uneltele folosite si a doctorului;Construcţii: ,,Cartierul de vile’’- alăturare, îmbinare, suprapunere, lipirea pe,,anuntul de vanzare” -tehnica Blazonului –a imaginilor care reprezinta materialele folosite pentru contructie, uneltele folosite si a contructorului;Joc de masa: ,,Tortul’’ puzzle –imbinare din piese mici, lipirea pe,,farfurie”-tehnica Blazonului –a imaginilor care reprezinta ingredientele si uneltele folosite la prepararea tortului si a cofetarului;
2
ALA II,,Salveaza pacientul’’- joc de mişcare,,Parada modei’’- joc de atenţie,,Creionul vorbitor’’- joc linistitor
SCOP:DLC - Consolidarea capacitatii de pronunţare corectă a sunetelor şi de despărţire a cuvintelor în silabe si de formare a propozitiilor corecte din punct de vedere gramatical;DOS - Consolidarea deprinderii de taiere(decupare) si lipire, dezvoltarea simţului estetic şi practic;ALA - Consolidarea deprinderii de a-si asuma si ineterpreta roluri, de a construi prin imbinare , suprapunere si alaturare, de a compune intregul din piese mici,consolidarea unor deprinderi specifice de dezvoltare psihomotrica.
OBIECTIVE OPERAŢIONALEADE:DLC:O1 - să numească cuvântul ilustrat in imagine; O2 - să despartă în silabe cuvintele descoperite; O3 - să alcătuiască propoziţii folosind cuvintele reprezentate în imagini; O4 - să găsească cuvinte din 2, 3 silabe care să denumească meserii; O5 - să găsească cuvinte care încep cu un anumit sunet şi care să denumească meserii. DOS:O1 – să taie dupa contur figurile(accesoriile) desenate; O2 - să lipeasca figurile decupate in spatiul dat pe obiectul de imbracaminte pus la dispozitie.
ALA IJoc de rol:- sǎ interpreteze rolul de doctor pornind de la cunoştinţele însuşite despre profesia de doctor; - sa desparta in silabe cuvintele ce denumesc uneltele doctorului si medicamentele prescrise; - să lipeasca intr-un spatiu dat uneltele doctorului si medicamentele prescrise, realizand ,,Blazonul Salvator” Construcţii – să constuiască individual sau colectiv ,,Cartierul de vile” folosind operaţii ca aşezare, suprapunere, alăturare, îmbinare - să desparta in silabe cuvintele ce denumesc uneltele constructorului si materialele folosite de acesta;
3
- să lipeasca intr-un spatiu dat uneltele constructorului si materialele folosite realizand ,,Blazonul Adapost”; - să comunice liber şi civilizat cu partenerii de joc. Joc de masa: - să îmbine piesele de puzzle; - să desparta in silabe cuvintele ce denumesc uneltele cofetarului si ingredientele folosite la prepararea unui tort; - să lipeasca intr-un spatiu dat uneltele cofetarului si ingredientele folosite realizand ,,Blazonul Delicios”.
ALA II: - să respecte regulile de joc; - să execute corect deprinderile motrice învăţate: mers, alergare; - să aştepte cu răbdare rolul care i se cuvine în joc; - să manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipă, de competiţie şi fair-play. STRATEGII DIDACTICE:Metode şi procedee: conversaţia, observaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizarea, lucrul individual sau în grupuri mici, turul galeriilor, metoda Mana oarba, tehnica Blazonului, metoda Piramidei;Mijloace de învăţământ: imagini, jetoane, foarfece,lipici, pensule,hartie glacee,carton colorat,cuburi, lego,puzzle.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:***Curriculum pentru învăţământul preşcolar(3-6/7 ani), M.E.C – 2008;***Revista învăţământului preşcolar 1-2/2010;***Revista învăţământului preşcolar 3-4/2010;***Ghid pentru proiecte tematice, Ed. Humanitas Educaţional, 2008;***Activitatea integrată în grădiniţă, DPH Bucureşti, 2008;***Zoe Dogaru, ‚,Jocuri didactice pentru educarea limbajului (învăţământ preprimar)’’, Ed. Aramis 2001.www.didactic.rowww.educatoarea.ro.
4
SCENARIUL ZILEI
INTALNIREA DE DIMINETA: Este o zi deosebită. Sala de grupă este pregătită şi-şi aşteaptă ,,Meseriasii’’. Aceştia nu-s altcineva decât copiii de la grupa mare care s-au îmbrăcat frumos şi au venit la grădiniţă curioşi să vadă ce surprize le mai oferă şi această zi, dar poate şi emoţionaţi ştiind că vor avea musafiri. SALUTUL: Educatoarea salută copiii “Bună-dimineaţa, mici meseriaşi!”, apoi fiacare copil îl salută pe cel de lângă el. După salut toţi copiii cântă cântecul “Bună-dimineaţa” – (animalele din cântecel au fost înlocuite cu meserii)-ANEXA:2. PREZENŢA: fiecare copil care îşi va auzi numele îşi va pune fotografia în coşuleţ. COMPLETAREA CALENDARULUI NATURII: se numesc doi copii de serviciu care vor descrie vremea de afară şi vor aşeza jetoanele corespunzătoare. ÎMPĂRTĂŞIREA CU CEILALŢI: Doi copii răspund la întrebarea “Ce vreau să fiu când voi fi mare?”, argumentând răspunsul. ACTIVITATEA DE GRUP: se prezintă copiilor jocul “Ce miros au meseriile?”. Educatoarea spune o meserie, iar copiii vor spune cum miroase acea meserie (brainstorming-ul). NOUTATEA ZILEI: La finalul întâlnirii, copiii vor fi anunţaţi că, pe parcursul zilei vom pleca într-o călătorie misterioasă. Ne pregatim bagajele , ne urcam in autobuzul cu destinatia:,, Tara meseriilor”. Statia 1: Biblioteca- ADE-DLC- joc didactic –„Cine este si ce face....?”- propozitii, cuvinte, silabe, sunete- conform Anexei I ataşate la proiect. Statia 2: Artă – DOS - Activitate practică : „Micii creatori de moda” Statia 3: Joc de rol: ,,De-a doctorul’’ Statia 4: Construcţii: ,,Cartierul de vile’’ Statia 5: Joc de masă: ,,Tortul’’ puzzle Se face intuirea materialelor din centrele de activitate si se anunţă obiectivele şi modul de desfăşurare al activităţii pe centre, conform demersului didactic. Copiii îşi aleg centrul în care doresc să lucreze. Sunt anunţaţi că se pot roti în ordinea preferinţelor, dar trebuie să meargă obligatoriu la centrul Arta si Biblioteca. Dupa ce au lucrat în fiecare centru, se face analiza lucrărilor realizate, prin metoda Turul galeriei. În partea a treia, se vor desfăşura jocurile distractive prezentate în proiectul didactic (ALA II)
5
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
Conţinutul ştiinţific Metode şi procedee
Mijloace de învăţământ
Evaluare(instrumente şi
indicatori)Moment
organizatoric Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii: - aerisirea sălii de grupă - mijloacele de învăţământ vor fi distribuite pe sectoare Întâlnirea de dimineaţă: Sala de grupă este pregătită de sărbătoare. Salutul: Bună dimineaţa... Prezenţa: Ce coleg nu e astăzi cu noi? Calendarul naturii: Cum este vremea astăzi? etc.
Conversaţia Catalog
Calendarul naturii
Observarea comportamentului
iniţial-interesul
Răspunsurile copiilor
Captarea şi orientarea
atenţiei copiilor
Se realizeaza prin auditia cantecului,,Ce miros au meseriile” si o scurta discutie referitoare la continutul acestuia. În urma răspunsurilor primite la întrebarea Ce miros au meseriile?, copiii sunt anunţaţi că activităţile pe care le vor desfăşura astăzi vor fi pline de surprize, iar la sfârşitul zilei, cei mai buni dintre ei vor primi titlul de Cel mai bun meseriaş.
Auditia
Conversaţia
CanteculObservarea
comportamentuluinonverbal
Răspunsurile copiilor
Anunţarea temei şi
obiectivelor
Se prezintă copiilor tema zilei:,, Calatorie in tara meseriilor”. Are loc pregătirea pentru călătorie :
-Dacă toţi v-aţi îmbrăcatŞi bagajul aţi luat,
ExplicaţiaConversaţia
6
Îndată noi vom porniComori vom descoperi!Oare unde vom pleca
Şi ce lucruri vom afla? Se vor anunţa obiectivele, modul de desfăşurare a activităţii, se face intuirea materialelor din fiecare centru. Pentru fiecare sector voi purta discutii referitoare la ceea ce vor realiza cu materialele puse la dispozitie si modul de utilizare al acestoara.
Observaţia
Materialele pregătite în
fiecare centru
Prezentarea optimă a
conţinutului
ADE (DLC)
ADE(DOS)
Copiii vor urca în „autobuz”, un copil va fi sofer, iar ghid va fi educatoarea.Acesta va dirija traseul utilizând poziţii spaţiale: înainte, la dreapta, la stânga...etc., până vom ajunge la destinaţie. Educarea limbajului: Copiilor le se prezinta jetoane care reprezinta diferite meserii, cu ajutorul carora se realizeaza jocul didactic :” Cine este si ce face...?”Copiii vor trebui să recunoască meseriile reprezentate în imagini, să despartă cuvintele în silabe, să spună numărul acestora şi apoi să alcătuiască propoziţii simple sau dezvoltate. ( Se va desfasura jocul didactic, conform proiectului didactic anexat)- ANEXA 1
Tranziţie: „Cofetari şi doctoriţe / Hai să mergem la măsuţe /Frumos să ne aşezăm / Şi la centre să lucrăm!”
Activitate practică: se va desfăşura integrat în toate centrele, la fiecare dintre aceste centre copiii având de decupat si lipit imaginile ce reprezinta diverse meserii, unelete si materialele folosite de meseriasi.
Explicaţia
Demonstratia
Jocul didactic
Explicaţia
Jetoane cu meserii
Diverse desene reprezentand
accesorii pentru haine, foarfece,
Frontală
Individuală
Colaborarea dintre copii în timpul
jocului, respectarea regulilor de joc,
aplauze, aprecieri verbale.
Observareacomportamentelor
copiilorIndividuală
7
ALA I
Artă – DOS - Activitate practică : Li se prezintă copiilor materialele de lucru şi sunt informaţi că au ca sarcină să decupeze dupa contur accesoriile desenate si sa le lipeasca pentru a crea modele unice de imbracaminte.Bibliotecă- DLC- Educarea limbajului: La acest centru de interes preşcolarii vor primi fişe cu imagini reprezentând meserii şi vor avea ca sarcină să lipeasca tot atatea buline cate silabe are fiecare cuvant..Joc de rol: În acest centru copiii vor interepreta rolul doctorului/ pacientului, vor selecta din imaginile care reprezinta diverse meserii, unelete si materialele folosite de meseriasi pe cele corespunzatoare rolului interpretat si le vor lipi pe ,, reteta”-realizand ,,Blazonul Salvator”Construcţii: În acest centru preşcolarii vor avea ca sarcină să construiască prin alaturarea, îmbinare şi suprapunere ,,Cartierul de vile”, dupa care vor realiza,,Blazonul Adapost” prin lipirea constructorului, a uneltelor si materialelor folosite.Joc de masă:La acest centru copiii vor reface imaginea tortului din piesele de puzzle, , dupa care vor realiza,,Blazonul Delicios”- prin lipirea imaginilor care reprezinta: cofetarul, uneltele si ingredientele folosite la realizarea unui tort.
Demonstraţia
Exerciţiul
Lucrul individual
Tehnica Blazonului
Exerciţiul
Lucrul individual şi
în grup
lipici
Fisa de lucru,Lipici, buline
colorate
Jetoane cu meserii, unelte
si materiale folosite de meseriasi
Trusa medicala
Cuburi de lemn si plastic
Imagini pentru blazon:salvare,
casuta si farturieLipici
Puzzle
Probă practică
Probă individuală
Colaborarea dintre copii pentru
realizarea lucrărilor
Probă practică
Observareacomportamentelor
copiilor
Obţinerea performanţei
ADE(DOS, DLC)
ALA I
Se execută exerciţii pentru încălzirea muşchilor mâinilor, apoi copiii sunt invitaţi să-şi aleagă un centru de interes care le-a stârnit curiozitatea (în funcţie de meseria pe care şi-o vor alege: creator de moda, profesor, doctor, constructor, cofetar), după care se pot orienta spre
Lucrul individual şi
în echipă
Observarea comportamentului
copiilor
8
orice alt centru, având posibilitatea să treaca prin toate sectoarele deschise. Copiii lucrează, respectând sarcinile cerute. Educatoarea va supraveghea activitatea în centre şi îi va ajuta pe copii acolo unde este cazul.
Aprecieri verbale
Evaluarea performanţei
ADE(DOS,DLC)
ALA I
Pe fondul muzical: „Trenuleţul vesel”, ne vom urca în tren, un copil va fi mecanicul de locomotivă şi trenul va porni spre casă. Şi pentru că drumul spre casă e destul de lung, vom poposii pentru odihna prin centrele de activitate. Se vor face aprecieri şi autoaprecieri care vor viza respectarea sarcinilor de lucru, finalizarea lucrărilor şi gradul de implicare în activitate. Pentru sinteza cunostintelor vom realiza PIRAMIDA MESERIILOR Pe un panou vor fi afişate pe rând planşe cu diverse meserii. Copilul ales va denumi meseria şi va vorbi în câteva cuvine despre aceasta. Copiii vor fi aleşi pe rând. După această prezentare ei vor trebui să aşeze meseriile pe panoul piramidei cu patru nivele, respectând criteriile enunţate de educatoare (meserii care asigură oamenilor tot felul de servicii –zidar, croitor, frizer, mecanic; meserii care asigură hrana oamenilor – brutar, bucătar, grădinar; meserii care educă oamenii – educatoare, profesor; meserii care îngrijesc oamenii – doctor).
ExplicaţiaConversaţia
JoculTurul galeriei
Metoda Piramidei
Produsele activităţii
JetoaneImaginea piramidei
Aprecieri verbaleAprecieri pozitive ale răspunsurilor;
Aprecierea modului de lucru, a
respectarii cerintelor, a calităţii estetice şi acurateţea lucrărilor
copiilor;Aprecierea creativităţii
Răspunsurile copiilor
ALA II Prezentarea
optimă a conţinutului şi
dirijarea procesului de
Se anuntă jocurile pe care le vor desfăsura ; se prezintă regulile fiecărui joc şi sarcinile aferente. Joc de miscare:,,Salveaza pacientul” Efectivul grupe de copii este împărţit în două echipe, egale ca număr, aşezate pe două şiruri. Fiecare are în mână o cutie de medicamente . Pe spatiul de joc, înaintea fiecărei echipe
Explicaţia
Jocul de mişcare
iepuraş, ursuleţ, papusa, scaunel,
Observarea comportamentului
9
consolidare de medici, se desenează câte o spirală cu lungimea de 2-3 m. La capătul fiecărei spirale se plasează căte o păpuşă ( iepuraş, ursuleţ, etc.) pe câte un scăunel cu un coşuleţ ataşat. La comanda dată, primii medici aleargă in spirală, lasă câte o pastilă la pacient în coşuleţ, se întorc tot prin alergare în spirală, predau cutia de medicamente următorilor coechipieri, aceştia parcurg acelaşi traseu, iar ei se aşează la coada şirurilor.Câştigă echipa care a parcurs prima traseul. Joc de atenţie:,, Parada modei”- Un copil este scos din sala, unde i se scoate sau aduga hainute, intoarce hainuta pe dos, sufleca maneca etc. Intra in sala de grupa si defileaza ca un manechin prin fata colegilor. Copilul care ghiceste modificarile aduse in vestimentatia ,, manechinului”, va prezenta moda in continuare. Joc liniştitor ,,Creionul vorbitor”: copiii stau aşezaţi în cerc pe covor, dând din mână în mână creionul.Când educatoarea spune ,,stop!”, copilul care are în mână creionul va spune ce meserie doreste sa practice si argumenteaza raspunsul. Elemente de joc sunt: miscarea, semnalul sonor, intrecerea,cooperarea, echipa. Jocurile de proba se realizeaza după explicarea regulilor si sarcinilor jocurilor.
Conversaţia
Jocul
Conversaţia
coşuleţ, cutia de medicamente,
pastile( bomboane de forma rotunda, divers colorate)
Creion
copiilor
Respectarea regulilor de joc, aplauze, aprecieri verbale
Răspunsurile copiilor
Obţinerea performanţei
(ALA II)
În desfăşurarea jocurilor de către copii, se pune accent permanent pe respectarea regulilor de joc si indeplinirea sarcinilor jocurilor. Educatoarea îi antrenează pe copii în desfăşurarea jocurilor, urmărind implicarea acestora.
10
Evaluarea performanţei
(ALA II)
Se fac aprecieri asupra gradului de participare, asupra respectării regulilor de joc si asupra comportamentului individual şi colectiv al copiilor.
Încheierea activităţii
Se vor face aprecieri privind activitatea copiilor, răspunsurile lor, participarea la activităţile frontale, de grup, in perechi si individuale, si voi solicita copiii sa-si spună părerea despre modul în care s-a desfăşurat activitatea, ce le-a plăcut, ce nu le-a plăcut, ce au invatat din călătoria misterioasă facuta in ,, Tara meseriilor”. Se acorda diplome pentru toţi copiii, cu meseriile pe care le-au practicat:
- cofetar- doctor- constructor- sofer- profesor- creator de moda- mecanic de tren.
.
Conversaţia
Diplome
Observarea comportamentului
Răspunsurile copiilor
Aprecieri verbale
ANEXA 1 JOC DIDACTIC,,PROPOZITII, CUVINTE, SILABE, SUNETE ’’
NIVELUL: II
11
CATEGORIA DE ACTIVITATE:DLC – Educarea limbajuluiMIJLOC DE REALIZARE: Joc didacticTEMA: ,,Ce vreau să fiu’’SCOPUL:Consolidarea deprinderii de pronunţare corectă a sunetelor şi de despărţire a cuvintelor în silabe; Dezvoltarea gândirii şi a vocabularului.SARCINA DIDACTICA: Denumire de cuvinte ilustrate în imagini, alcătuire de propoziţii, despărţirea cuvintelor în silabe, denumirea sunetului iniţial al cuvintelorOBIECTIVELE OPERAŢIONALE: O1 - să numească cuvântul care denumeşte imaginea; O2 - să despartă în silabe cuvintele descoperite; O3 - să alcătuiască propoziţii folosind cuvintele reprezentate în imagini; O4 - să găsească cuvinte din 2, 3 silabe care să denumească meserii; O5 - să denumeasca meserii care incep cu sunetele ......
REGULILE JOCULUI: Copiii răspund cerinţelor, rezolvă sarcinile primite, îşi încurajează colegii, aplaudă răspunsurile corecte.ELEMENTE DE JOC:Surpriza, aplauzele, STRATEGIA DIDACTICA:METODE: Explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul didactic, problematizareaMIJLOACE DIDACTICE: planşe cu imagini reprezentând meserii si unelte sau produse ale acestor meserii, fişe de evaluare, buline colorate, lipici.
DEMERSUL DIDACTIC
Evenimente didactice
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare (instrumente şi Metode şi procedee Mijloace de
12
învăţământ indicatori)Moment
organizatoric Se vor asigura condiţiile necesare pentru desfăşurarea optimă a activităţii
ExplicaţiaConversaţia
Observarea comportamentu-lui
iniţialInteresul
Captarea şi orientarea
atenţiei
Se va realiza cu ajutorul cântecului ,,Mirosul meseriilor’’ in format ppt
Observatia Observarea comportamentului
nonverbalAnunţarea temei şi a
obiectivelor
Voi anunţa tema jocului şi obiectivele acestuia
ExplicaţiaConversaţia
Explicarea jocului
Le voi explica că vor trebui să recunoască meseriile, uneltele sau produsele meseriiilor reprezentate în imagini, să despartă cuvintele în silabe, să spună numărul acestora şi apoi să alcătuiască propoziţii.
Explicaţia
Jocul de probă
Se verifică dacă s-au înţeles explicaţiile educatoarei. Se execută o dată sau de două ori. Un copil repetă sarcinile jocului
ExpilcaţiaDemonstraţia
Jocul
Planşe cu imagini
Jocul propriu-zis
Copiii recunosc meseriile din imagini, despart cuvintele in silabe şi apoi alcătuiesc propoziţii
ExplicaţiaDemonstraţia
ProblematizareaJocul
Aprecierea răspunsurilor copiilor
Complicarea jocului
Educatoarea le prezinta copiilor un săculeţ cu surprize.În săculeţ sunt jetoane cu meserii şi uneltele sau produsele acestora.Fiecare copil scoate din săculeţ câte un jeton,
Explicaţia SăculeţJetoane
13
denumeşte imaginea iar la sfârşit se grupează astfel: în stânga, grupa copiilor care au jetoane cu meserii şi în dreapta, grupa copiilor care au jetoane cu unelte sau produse ale meseriilor. Prin metoda Mâna oarbă , prescolarii vor forma două echipe. Sub forma unui joc „Să vedem daca ştim cine...”1...conduce... (imagine meserie/unelta)?2...stinge...?3...consulta...?4...pilotează...?5...coafeaza...?Educatoarea pune intebarile apeland la versuri,ghicitori,cantecele... Copiii din cele doua grupe au următoarele sarcini: -să aşeze la panoul cu buzunăraşe jetoanele cu meseria solicitata; -să asocieze unelta/produsul la meserie; -să precizeze importanţa fiecărei meserii; - să formuleze propoziţii despre meseriile ilustrate; -să precizeze numărul cuvintelor din propoziţie şi să reprezinte grafic cuvintele; -să precizeze numărul silabelor fiecărui cuvânt şi să le reprezinte grafic; -să precizeze sunetul cu care începe fiecare cuvânt.
Demonstraţia
Metoda Mâna oarbă
Jocul didactic
Problematizarea
reprezentand meserii si unelte sau produse ale acstor meserii
14
Obţinerea performanţei
Bibliotecă-ALA1: Copiii vor primi fişe cu imagini reprezentând meserii şi unelete sau produse ale acestor meserii ; vor avea ca sarcină să lipeasca tot atatea buline cate silabe are fiecare cuvant.
Explicaţia Fişe de munca independenta
Buline colorateLipici
Evaluarea fişelor
Încheierea jocului
Educatoarea face aprecieri referitoare la participarea copiilor la activitate şi asupra comportamentului lor în timpul activităţii
Explicaţia Aprecierea modului de lucru
ANEXA:2 Bună-dimineaţa! (Rogvaiv)
Bucătarii s-au trezit,Bună-dimineaţa!
15
Cofetarii s-au trezit,Bună-dimineaţa!Profesorii s-au trezit,Bună-dimineaţa!Şi doctorii s-au trezit,Bună-dimineaţa!
Ritmul de înviorareL-a cuprins pe fiecare.După ce am făcut patul,A urmat apoi spălatul: În urechi, la subţiori,Pe ochi şi pe dinţişori.Bine e să fii curat,Îngrijit şi pieptănat!
16